Zbierasz monety i medale? Jeśli tak, musisz pamiętać, że Twoje zbiory wymagają szczególnej uwagi. Choć zasadniczo są bardzo odporne na upływ czasu i uszkodzenia, warto zadbać, aby zachowały się w jak najlepszym stanie. Aby tak było, powinieneś je regularnie czyścić. W jaki sposób? Oto kilka podpowiedzi, które pozwolą uniknąć błędów.
Czy w ogóle warto czyścić monety i medale? Odpowiedź jest prosta – lepiej mieć w swojej kolekcji monety brudne, niż uszkodzonej podczas nieumiejętnego czyszczenia. Z tego powodu warto bardzo ostrożnie podchodzić do czyszczenia złotych i srebrnych monet oraz tych wykonanych ze stopów rozmaitych metali. Nie zrobisz tego, sięgając po przypadkowe środki i materiały. Nieumiejętne obchodzenie się z numizmatami może skutkować ich zarysowaniem, a co za tym idzie – obniżeniem wartości kolekcji.
Pamiętaj, że:
- nie istnieje jeden, najlepszy sposób na czyszczenie monet – wszystko zależy choćby od kruszcu, z jakiego powstały,
- z numizmatami należy obchodzić się delikatnie i poświęcić trochę czasu na czyszczenie – cierpliwość w tym wypadku popłaca,
- czasem warto sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia monet – znajdziesz je m.in. w punktach specjalizujących się w numizmatyce.
Jak czyścić srebrne medale i inne numizmaty krok po kroku?
Podstawową i relatywnie bezpieczną metodą oczyszczania numizmatów jest ta, do skorzystania z której nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych środków. Jedyne, co musi się znaleźć w Twoim zestawie to:
- ciepła woda,
- odrobina delikatnego detergentu (np. łagodnego płynu do mycia naczyń),
- miękka ściereczka, np. z mikrofibry.
Jeśli monety mają tylko niewielkie zanieczyszczenia tyle wystarczy, aby powoli zetrzeć z ich powierzchni standardowy osad. W trakcie czyszczenia łatwo doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Najlepiej w ogóle powstrzymać się od czyszczenia wartościowych monet ze srebra. Decydując się mimo wszystko na taki krok, należy pozostać bardzo ostrożnym, a najlepiej przetestować wybraną metodę na monecie o niskiej wartości
Pamiętaj również, że:
- monety należy wypłukać i „kąpać” pojedynczo – najlepiej w plastikowym lub szklanym pojemniku,
- numizmatów nie można intensywnie pocierać,
- aby osuszyć monety, powinieneś delikatnie zawinąć je w miękką ściereczkę, aby pozbyć się wilgoci – unikaj suszenia na „wolnym powietrzu”, które sprawi, że na ich powierzchni powstanie nalot,
- stosuj do ostatniego płukania wodę destylowaną lub, opcjonalnie, aceton laboratoryjny – pozostawią Twoją kolekcję w nieskazitelnym stanie.
A co, gdy chcesz oczyścić monety kolekcjonerskie z cennych kruszców? Możesz wówczas sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia, a więc specjalne kąpiele. Szczegółowe instrukcje dla każdego numizmatyka znajdziesz na opakowaniu. Przestrzegaj ich, aby uniknąć problemów.
Jeżeli zaś w Twoich rękach są bardzo stare lub cenne numizmaty, zleć zadanie ich czyszczenia profesjonalistom – to wyeliminuje ryzyko popełnienia kosztownego błędu.