Medale i monety związane z dziełami sztuki literackiej

Choć numizmaty bardzo często postrzega się przede wszystkim w kontekście ekonomicznym, nie można zapomnieć, że monety i medale są również kwintesencją sztuki. Każdy projekt numizmatu, czy to obiegowego, czy okolicznościowego, jest dziełem artysty i niesie za sobą określoną symbolikę. To jednak nie jedyny punkt styku między sztuką a numizmatyką. Kolejnym są numizmaty związane z dziełami sztuki literackiej.

 

Jak łączą się literatura i numizmatyka?

Na pozór literatura i numizmatyka to dwie odrębne dziedziny. Warto jednak pamiętać, że zarówno powieści czy wiersze sprzed lat, jak i dawne monety oraz medale to artefakty, które są nośnikami wartości symbolicznej. Odbija się w nich, jak w soczewce, dawna kultura w jej wszystkich odsłonach.

 

Warto też pamiętać, że zarówno na monetach, jak i na banknotach obiegowych bardzo często pojawiają się wizerunki najwybitniejszych literatów. Historia literatury wzbudza też zainteresowanie emitentów monet i medali okolicznościowych. Nierzadko wówczas, gdy oficjalnie zostanie ogłoszony rok danego pisarza, są przygotowywane projekty wyjątkowych numizmatów pamiątkowych, które mają podkreślić wyjątkowość rocznicy związanej z danym artystą.

 

Henryk Sienkiewicz – pisarz, który zainspirował projektantów numizmatów

Henryk Sienkiewicz jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych pisarzy w historii literatury polskiej. Twórca działający na przełomie XIX i XX wieku był również jednym z najpopularniejszych pisarzy swoich czasów, a kolejne tomy jego powieści były, niczym dzisiaj odcinki najlepszych seriali, przedmiotem powszechnej dyskusji. W 1905 roku autor został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla. Co więcej, jego powieści do dziś są chętnie wybierane przez kolejne pokolenia czytelników.

Artysta tworzył, jak sam często podkreślał, „ku pokrzepieniu serc”, w bardzo trudnym okresie, gdy Polska pozostała pod zaborami. Tworzone przez niego historie podnosiły na duchu i niejednokrotnie stawały się spoiwem, które wzmacniało tożsamość narodową Polaków w okresie utraty niepodległości. Dlatego jest on nieustannie upamiętniany.

Warto wspomnieć, że 2016 rok został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza – to wówczas przypadła 150. rocznica urodzin twórcy. Wystawiono mu również wiele pomników, w tym w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pojawiły się także medale pamiątkowe związane z jego dziełami, bite w stopie srebra.

 

Pamiątkowe medale i monety na cześć Henryka Sienkiewicza

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele ciekawych numizmatów, które nawiązują bezpośrednio do największych dzieł Henryka Sienkiewicza, również w związku ze zbliżającą się 110. rocznicą przyznania mu Nagrody Nobla. Warto wymienić m.in. medale pamiątkowe:

  • Krzyżacy” – upamiętniająca powieść, która w formie książki ukazała się w 1900 roku,
  • Quo Vadis” – to najbardziej uniwersalne dzieło Sienkiewicza, które doczekało się ekranizacji nawet w Hollywood,
  • Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski” – inspirowane kolejnymi tomami słynnej „Trylogii”

To medale, które powinien mieć w swojej kolekcji nie tylko miłośnik numizmatyki, ale także historii literatury.

 

Jeśli interesują Cię numizmaty, które łączą inspiracje z różnych dziedzin sztuki, sprawdź inne artefakty dostępne w Skarbnicy Narodowej. Być może zainspirują Cię do poszerzenia kolekcji.