Medal Pokojowej Nagrody Nobla – poznaj historię niezwykłych numizmatów z norweskiej mennicy

Nie ma chyba bardziej prestiżowego wyróżnienia na świecie niż Nagroda Nobla. Jest przyznawana od 1901 roku zgodnie z ostatnią wolą fundatora, czyli wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla – w Szwecji. Choć wyróżnienia w każdej kategorii wzbudzają zainteresowanie światowej opinii publicznej, to Pokojowa Nagroda Nobla zazwyczaj wywołuje najwięcej emocji. Jej laureaci, poza dyplomem i potężną sumą pieniędzy, otrzymują wyjątkowy Medal Pokojowej Nagrody Nobla. Poznaj jego historię!

Co dokładnie otrzymują laureaci Pokojowej Nagrody Nobla?

W 2019 roku Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Abiy’owi Ahmedowi Ali – etiopskiemu politykowi, który został doceniony za pracę włożoną w inicjatywę dążącą do rozwiązania konfliktu z Erytreą. Laureat otrzymał przede wszystkim dyplom oraz nagrodę finansową – wartą w przeliczeniu ok. 4 mln zł.

Jednak najbardziej wyjątkowym elementem nagrody jest Medal Pokojowej Nagrody Nobla. Podobne medale są wręczane laureatom wyróżnień we wszystkich kategoriach, jednak ten jest wyjątkowy. Na awersie znajduje się bowiem inny portret Alfreda Nobla niż na pozostałych – łatwo rozpoznać tę charakterystyczną sylwetkę.

Medal powstaje z 18-karatowego złota i jest dodatkowo pozłacany 24-karatowym złotem. Jego średnica wynosi 66 mm, a grubość waha się od 5,2 mm do 2,4 mm, ponieważ medal jest „trójwymiarowy”. Dzięki temu zyskuje spektakularny design, którego nie sposób pomylić z żadnym innym.

Do tej pory wyróżnieniem zostało nagrodzonych blisko 200 osób i organizacji, w tym Polak – były prezydent i przywódca legendarnej „Solidarności”, Lech Wałęsa.

Kto wybija Medal Pokojowej Nagrody Nobla

Zaszczytny obowiązek wybijania Medali Pokojowej Nagrody Nobla spoczywa nie – jak   by się można było spodziewać – na Mennicy Szwedzkiej, ale na Mennicy Norweskiej, należącej do Samlerhuset Group. Mennica ta jest jedną z dwóch najstarszych tego typu instytucji w Norwegii, a jej powstanie datowane jest na 1686 rok.

Warto podkreślić, że Medal Pokojowej Nagrody Nobla jest on wybijany ze złota pochodzącego z kopalni, które uzyskały certyfikat Fairmined Gold. Do tej pory uzyskało go tylko 8 kopalń – w Peru, Kolumbii oraz Mongolii, a kolejne 20 jest w drodze to jego otrzymania.

Certyfikat Fairmined Gold świadczy o tym, że złoto zostało pozyskane w etyczny sposób. Trzeba pamiętać, że w wielu kopalniach na świecie do pozyskiwania tego cennego kruszcu wykorzystuje się pracę dzieci, a przy jego oczyszczaniu sięga się po śmiertelnie toksyczną rtęć. Obrót złota często jest także prowadzony w nielegalny sposób, przez grupy przestępcze. Dlatego najlepsze mennice na świecie, walcząc z tym procederem, korzystają wyłącznie z Fairmined Gold – a więc pozyskiwanego ze zweryfikowanych źródeł: kopalni, gdzie proces jego wydobywania odbywa się w bezpieczny sposób, bez naruszania praw człowieka. To szczególnie istotne w kontekście Pokojowej Nagrody Nobla.

Warto nadmienić, że Skarbnica Narodowa również jest częścią grupy Samlerhuset – podobnie jak Mennica Norweska. Jeżeli interesują Cię medale pamiątkowe ze szlachetnych kruszców, również te upamiętniające wręczenie Nagród Nobla, znajdziesz je na skarbnicanarodowa.pl.

Sprawdź również:
https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety
https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka