Legendarne Złote Monety Świata – poznaj najcenniejsze złote numizmaty

Złote monety od wieków są uznawane za najbardziej wartościowe numizmaty – nie tylko z uwagi na wartość pieniężną, ale również artystyczną. To ona, wraz ze znaczeniem historycznym, decyduje o tym, jak cenny dla kolekcjonerów jest dany numizmat. Chcesz poznać je bliżej? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Co decyduje o tym, że numizmaty są cenne lub nie?

 

Najdrożej sprzedaną monetą w historii była srebrna jednodolarówka amerykańska z 1794 roku – Flowing Hair Liberty. Na aukcji jeden z kolekcjonerów zapłacił za nią zawrotną kwotę… 10 milionów dolarów. Skąd jednak wzięła się ta wartość? Bynajmniej nie z wartości nominalnej srebra wykorzystanego do jej wybicia.

 

Wartość kolekcjonerska numizmatu jest uzależniona przede wszystkim od:

  • znaczenia historycznego numizmatu – w przypadku Flowing Hair Liberty istnieje uzasadnione przypuszczenie, że była to pierwsza moneta wybita w mennicy w Filadelfii,
  • stanu menniczego monety – im jest on lepszy, tym wyższa wartość. W przypadku najdroższej monety świata został on oszacowany na 66/70 punktów w skali Sheldona,
  • jej unikatowości – im rzadszy jest okaz, tym większym zainteresowaniem kolekcjonerów się cieszy.

Dlatego wartość kolekcjonerska zawsze odbiega od tej nominalnej i nie da się jej jednoznacznie ustalić. To jedna z kolejnych rzeczy, czyniących numizmatykę unikalnym hobby, które łączy pasję do historii z miłością do niepowtarzalnych artefaktów.

 

Legendarne Złote Monety Świata – zgromadź kolekcję najcenniejszych numizmatów!

 

Oryginalne najcenniejsze monety świata są unikatami na skalę światową. Dlatego trudno o włączenie ich do własnej kolekcji. Na pasjonatów numizmatyki czeka jednak prawdziwa okazja– kolekcja Legendarne Złote Monety Świata przygotowana przez Skarbnicę Narodową.

 

Co znajdziesz w tym niezwykłym zestawie? Czeka na Ciebie aż 12 złotych replik najcenniejszych monet w historii świata. Oczywiście znajdzie się w niej również replika jednodolarówki amerykańskiej. Ale nie tylko. Na kolekcjonerów czeka także m.in. złota moneta 20-dolarowa „Double Eagle” oraz… najcenniejsza moneta w historii Polski Mowa o 100 dukatach Zygmunta III Wazy.

 

100 dukatów Zygmunta III Wazy

 

Ta złota moneta na amerykańskiej aukcji w 2018 roku osiągnęła absolutny rekord w odniesieniu do numizmatów polskich. Została kupiona przez kolekcjonera za zawrotną kwotę ponad 2 mln USD. Nie ma się czemu dziwić – to artefakt z najwyższej półki, ceniony zarówno za kunszt artystyczny jak i historyczny.

 

Moneta została wybita w bydgoskiej mennicy 1621 roku, aby uczcić polskie zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Za jej projekt odpowiadał jeden z najwybitniejszych medalierów w Europie – Samuel Ammon, a numizmat jest jednocześnie największą europejską złotą monetą. Replika zawiera oznaczenie „COPY”, ale poza tym jest idealną repliką oryginału, wykonaną przy pomocy stempla lustrzanego. To numizmat, który warto mieć w swojej kolekcji!

 

Odkryj legendarne monety ze Skarbnicą Narodową!

 

100 dukatów Zygmunta III Wazy to imponujące otwarcie kolekcji Legendarne Złote Monety Świata. Znajduje się w niej również 11 innych monet – z każdą z nich wiąże się fascynująca historia. Koniecznie zapoznaj się z tym zestawem oraz innymi numizmatami dostępnymi w Skarbnicy Narodowej, aby wzbogacić swoje zbiory o najciekawsze artefakty!