Legenda Bitwy o Anglię – Dywizjon 303 upamiętniony na srebrnych numizmatach

Dywizjon 303 to najsłynniejsza formacja lotnicza Bitwy o Anglię. Polscy piloci okazali się jedną z najlepszych jednostek walczących w Wielkiej Brytanii. Za udział w Bitwie o Anglię dywizjon został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, a wielu lotników otrzymało indywidualne wysokie odznaczenia polskie i brytyjskie. Skarbnica Narodowa ma zaszczyt zaprezentować niepowtarzalne zestawy numizmatów upamiętniających bohaterską walkę Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii z niemieckim Luftwaffe.

Bitwa o Anglię zaczęła się od ataków niemieckiego Luftwaffe na brytyjskie konwoje przybrzeżne, które miały zmusić do walki myśliwce Królewskich Sił Powietrznych. Równocześnie Luftwaffe wzięło na cel brytyjskie bazy sił powietrznych, jednostki wojskowe, jak również cywilną i wojskową infrastrukturę kraju. Mimo miesięcy zaciętych walk, Niemcy nie zdołali zapanować w powietrzu, a Wielka Brytania odniosła zwycięstwo.

australia

 Z myślą o polskich pasjonatach Skarbnica Narodowa udostępnia w swojej ofercie dwa wyjątkowe zestawy kolekcjonerskie. Pierwszy z nich składa się z dwóch numizmatów poświęconych legendzie Dywizjonu 303. Oba elementy zostały wykonane w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, w srebrze najwyższej próby 999/1000. Dodatkowo jeden z nich platerowano 24-karatowym złotem. Ścisła światowa limitacja to tylko 303 symboliczne zestawy.

 Awers monety wybitej przez Perth Mint przedstawia portret królowej Elżbiety II, nominał – 1 dolar oraz kraj emitenta, czyli Australię. Z kolei rewers ukazuje trzy myśliwce „Hawker Hurricane” uchwycone podczas walk powietrznych. W jego otoku umieszczono napisy: „75. rocznica II wojny światowej” oraz „Bitwa o Anglię”.

Równie symboliczne znaczenie i wyjątkowe walory estetyczne prezentuje pozłacany 24-karatowym złotem medal. Jego awers ukazuje popiersie twórcy i pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 – Zdzisława Krasnodębskiego. W tle symbolicznie zaznaczona jest panorama Londynu z wieżą parlamentu. Widoczny samolot to myśliwiec Hawker Hurricane Mk I. Kompozycję zamyka Odznaka Dywizjonu 303 – przedstawia ona czapkę krakowską, która spina dwie srebrne skrzyżowane kosy na tle siedmiu pionowych pasów. Całość otoczona jest 13 gwiazdami pięcioramiennymi, zaś u dołu widnieje symboliczna liczba 303. Rewers medalu przedstawia Orła ze sztycy sztandaru międzywojennego pułku Wojska Polskiego na tle Krzyża Walecznych i symbolicznego przedstawienia działań wojennych.

medal 2

Polscy kolekcjonerzy mogą pozyskać również 4-elementowy zestaw numizmatów poświęconych Dywizjonowi 303. Oprócz wspomnianej już monety z Perth Mint oraz pozłacanego medalu zestaw ten wzbogacają dwa dodatkowe elementy. Cała kolekcja gromadzi niezwykłe numizmaty, wszystkie wykonane w najwyższej jakości menniczej
– stemplem lustrzanym. Trzy z nich zostały wybite w czystym srebrze próby 999/1000.

Jednym z elementów jest moneta wybita przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Jej awers przedstawia portret Jerzego VI, nominał – 20 dolarów oraz napis „Jerzy VI z bożej łaski król i cesarz Indii”. Z kolei rewers ukazuje dwa myśliwce biorące udział w podniebnej walce – pierwszy należy do sił alianckich, drugi do nieprzyjaciela. Poniżej znajdują się słynne białe klify w Dover nad Kanałem La’Manche, zaś w otoku umieszczono napisy „Bitwa o Anglię” oraz KANADA i daty emisji oraz kampanii powietrznej nad Wielką Brytanią: 1940 – 2015.

kanada

Czwarty numizmat próby 925/1000, wyemitowany został przez Brytyjską Mennicę Królewską w wersji „piedfort”, co oznacza, że jest bardziej masywny niż pozostałe – ponadto do jego produkcji użyto techniki wysokiego reliefu. Awers siedmiokątnej monety piedfort ukazuje portret królowej Elżbiety II, nominał – 50 pensów oraz rok jej emisji. W otoku znajduje się napis: ELŻBIETA II z Bożej Łaski, Obrońca Wiary oraz rok 2015. Z kolei rewers przedstawia sylwetki biegnących lotników oraz niebo zasłane myśliwcami. W centralnym miejscu znajduje się napis: BITWA O ANGLIĘ, poniżej natomiast rok 1940. Ścisła światowa limitacja to tylko 203 zestawy, co sprawia, że wzrasta jego wartość kolekcjonerska.

piedfort

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest