Piłka nożna to nieustannie najpopularniejszy sport w Polsce. Na czym polega fenomen futbolu? Choć obecnie nasza drużyna nie osiąga spektakularnych sukcesów, kibice nadal pamiętają czasy, gdy kadra narodowa sięgała po najważniejsze światowe trofea. Ojcem jej sukcesu był legendarny trener – Kazimierz Górski. Warto znać jego historię.
Kim był Kazimierz Górski?
Kazimierz Górski jest znany jako najwybitniejszy trener w historii polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Ale czy wiesz, że wcześniej był również piłkarzem? Oto kilka faktów z jego życia.
Przyszły trener „Orłów Górskiego” urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie, jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Jeszcze przed wojną ukończył technikum mechaniczne i pracował w zawodzie. Rozpoczął też karierę piłkarską. Jego pierwszym klubem był RKS Lwów – dołączył do niego w wieku 14 lat. W latach wojennych był zawodnikiem Spartaka Lwów, a następnie Dynamo Lwów.
W czasie wojny jako ochotnik zgłosił się do wojska, z którym dotarł do Warszawy. Jeszcze w 1945 roku został zawodnikiem Legii Warszawa, a przez kilka miesięcy pracował dodatkowo jako urzędnik izby skarbowej.
Jego kariera w roli zawodowego piłkarza trwała do 1953 roku – był cały czas związany z Legią Warszawa. Rozegrał również jeden mecz jako piłkarz polskiej kadry narodowej – było to towarzyskie spotkanie z Danią, przegrane przez Polaków 0:8.
Jako trener również rozpoczynał karierę w Legii – młodzików prowadził jeszcze jako aktywny zawodnik. Z macierzystym klubem zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski oraz 3. miejsce w ekstraklasie. Trenował również zawodników klubów Stal Kraśnik, Lublinianka oraz Gwardia Warszawa i ŁKS Łódź.
Współpracę z reprezentacją Polski rozpoczął od trzech epizodów w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 1968 – wspólnie z Klemensem Nowakiem i Antonim Brzeżańczykiem współprowadził zespół w trzech meczach. Samodzielną karierę jako trener kadry narodowej rozpoczął w 1970 roku. Sześć lat, które spędził jako selekcjoner, to najbardziej owocny okres dla reprezentacji. To za jego czasów Polska m.in.:
- wygrała na turnieju olimpijskim w Monachium (1972),
- zajęła 3. miejsce na Mundialu w Niemczech (1974), po wygranym meczu z Brazylią,
- uzyskała srebrny medal na IE w Montrealu (1976).
Co ciekawe, wynik ten został uznany za porażkę, a Górski podał się do dymisji. Na stanowisku zastąpił go Antoni Piechniczek. Więcej o historii wybitnego trenera dowiesz się z artykułu na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/kroniki-numizmatyczne/337-kazimierz-gorski-100-rocznica-urodzin-trenera-tysiaclecia.
Kazimierz Górski wielokrotnie upamiętniony
Sukcesy Kazimierza Górskiego na stałe zapisały się w historii polskiego sportu. Trener został wielokrotnie upamiętniony m.in. srebrnymi medalami pamiątkowymi dostępnymi w Skarbnicy Narodowej – zostały one wydane na przypadającą w 2021 roku 100. rocznicę urodzin wybitnego trenera. To numizmat kolekcjonerski, który w swoich zbiorach chciałby mieć niejeden pasjonat futbolu! A jeśli interesują Cię monety i medale kolekcjonerskie związane z tematyką sportową, zajrzyj do katalogu Skarbnicy Narodowej – znajdziesz tam wiele ciekawych artefaktów powiązanych z historią polskiego i międzynarodowego sportu.