Kangur – symbol Australii uwieczniony na złotej monecie

Nic tak nie przywodzi na myśl Australii jak pewien ssak z rodziny torbaczy – oczywiście mowa tu o kangurze, australijskim endemicie, czyli zwierzęciu unikatowym dla tego kontynentu. Jeśli jednak nie wybieramy się w najbliższym czasie na wyprawę do Australii, możemy odbyć numizmatyczną podróż dzięki wyjątkowej monecie ukazującej wspomnianego torbacza. Jej światowa limitacja do jedynie 500 sztuk, a dzięki Skarbnicy Narodowej numizmat jest w zasięgu ręki polskiego kolekcjonera.


Australia to najpóźniej odkryty, najmniejszy i najrzadziej zaludniony kontynent. Jest również jednym z najbogatszych państw na świecie i jednym z największych producentów metali szlachetnych. Bogactwa naturalne przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tamtejszego mennictwa. Idealnym tego przykładem jest właśnie moneta z kangurem, wybita w czystym złocie próby 999,9/1000.

Moneta Kangur Skarbnica Narodowa
Moneta Kangur

Na jej rewersie przedstawiono sylwetki dwóch dorosłych torbaczy. Awers z kolei ukazuje wizerunek królowej Elżbiety II – to symboliczne nawiązanie do historii łączącej Australię z Wielką Brytanią. Co ciekawe, Brytyjczycy, do których przez wiele lat należała Australia, już w XIX wieku zaczęli budować tam kopalnie złota i srebra oraz mennice – w tym słynną Perth Mint, która działa do dziś. Ta mennica łączy w sobie najlepsze brytyjskie tradycje i najnowocześniejszą technologię. Nic więc dziwnego, że jej wyroby są znane i poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie.

Warto również przyjrzeć się ciekawej naturze kangura. Zwierzęta te zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia, są dobrymi pływakami i co zaskakujące – sprawnie poruszają się po drzewach. Osobniki te posiadają mocny ogon odpowiadający m.in. za balansowanie ciałem w trakcie biegu, silne tylne łapy przystosowane do skakania oraz krótkie przednie kończyny, pomocne przy zbieraniu pokarmu. Kangury mają dobrze rozwinięty węch, wzrok i słuch.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

1436967784_google_circle_color

1436967776_twitter_circle_color

1443625035_Pinterstt