Poszerzanie własnej kolekcji o kolejne numizmaty za wszelką cenę to pokusa, której bardzo trudno się oprzeć. Internet daje w tej kwestii wiele możliwości. Jednak świadome kolekcjonowanie polega również na kupowaniu egzemplarzy wyłącznie z pewnych źródeł, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. W sieci nie brakuje bowiem oszustów. Pytając przewrotnie: jak nie kupować numizmatów w internecie?
Numizmaty w stanie krytycznym – jak uniknąć przykrych niespodzianek
Allegro, portale ogłoszeniowe, serwisy zagraniczne i sklepy numizmatyczne – wybór jest naprawdę szeroki. Każdy, choćby średnio zaawansowany kolekcjoner, prędzej czy później spotyka się z sytuacją, w której do skompletowania pełnego zbioru brakuje mu wyłącznie jednego, trudno dostępnego egzemplarza. Gdy “biały kruk” pojawi się wreszcie na horyzoncie, bardzo łatwo ulec emocjom i natychmiast złożyć zamówienie w obawie, że kolekcjonera uprzedzi konkurencja.
Oszuści czekają na nieświadomych zagrożenia pasjonatów. Najgorszą decyzją, jaką można wówczas podjąć, jest dokonanie zakupu bez rozmowy ze sprzedawcą, czy chociażby przeczytania opisu przedmiotu. Zdarza się bowiem, że zdjęcie numizmatu nie jest autentyczne lub został on sfotografowany – dosłownie i w przenośni – w korzystnym świetle. W efekcie kolekcjoner otrzymuje monetę, która cechuje się tragicznym stanem zachowania i z pewnością nie jest warta wydanych pieniędzy.
Świadome kupowanie polega na dokładnym zapoznaniu się z opisem przedmiotu. Ponadto, warto porozmawiać ze sprzedawcą, by poznać dokładny stan monety i poprosić o precyzyjne zdjęcia np. rantów. Jeśli dystans geograficzny na to pozwala, przed zakupem warto udać się na oględziny. W razie wątpliwości lepiej obejść się smakiem niż nieprzyjemnie zaskoczyć stanem monety.
Świadome kupowanie numizmatów przez internet – wybieramy zaufanych sprzedawców
Osoby, które nie zwracają uwagi na to, gdzie kupują monety przez internet, mogą trafić na uszkodzone, jak również nieautentyczne egzemplarze. Które internetowe źródła numizmatów są godne zaufania, a które niekoniecznie? Najbezpieczniej korzystać z ofert autoryzowanych sprzedawców, takich jak Skarbnica Narodowa, a także emitentów. Na oszustwa nie mogą sobie pozwolić także internetowe sklepy, zwłaszcza jeśli prowadzą również działalność stacjonarnie. W innych przypadkach zdecydowanie warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów – na przykład na portalu Allegro, gdzie nie brakuje ofert numizmatycznych.
Monety dostępne w prywatnych ogłoszeniach nie muszą posiadać żadnych ukrytych wad, ale niestety czasem tak się dzieje. Sprzedawcą godnym zaufania z pewnością będzie osoba znana w środowisku numizmatycznym, które jest mimo wszystko dość hermetyczne. W przypadku wątpliwości, warto jest poszukać wspólnych znajomych.
Potwierdzenie autentyczności na wagę złota
Kupując współczesne numizmaty nie warto kierować swojej uwagi w stronę przedmiotów pozbawionych certyfikatu autentyczności. Jego brak powinien od razu wzbudzić podejrzenia potencjalnego kupującego. Sprawa komplikuje się nieco bardziej w przypadku monet historycznych. Te, które znajdowały się wcześniej w obiegu, z oczywistych względów nie posiadają takiego dokumentu. Wiekowe egzemplarze okolicznościowe również stosunkowo często będą go pozbawione.
W takim przypadku należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nikt nie sprzedaje wartościowej monety historycznej w podejrzanie niskiej cenie, zwłaszcza jeśli jest dobrze zachowana. Dowodem na autentyczność monety może być też opinia niezależnego eksperta.
Najważniejsza zasada? Nie kupować numizmatów pod wpływem emocji i dwa razy się zastanowić nad ich autentycznością oraz potencjalnym stanem!
Sprawdź nasze monety kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety