Historyczne świadectwo potęgi starożytnej Grecji sprzed 2000 lat

Oryginalna srebrna tetradrachma z motywem Ateny i sowy!

Skarbnica Narodowa posiada w swojej ofercie rzadką monetę kolekcjonerską „Starożytną srebrną tertradrachmę z motywem Ateny i sowy”. Egzemplarze tej srebrnej monety sprzed 2000 lat zostały odkryte podczas trudnych prac archeologicznych prowadzonych na terenie Grecji i są obecnie dostępne tylko dla stałych klientów Skarbnicy. Każdy z nich został dokładnie zbadany przez obecnego na miejscu eksperta numizmatycznego, który potwierdził ich autentyczność. Następnie wszystkie poddano procesowi profesjonalnego oczyszczenia. Dało to możliwość wydobycia połysku, a wraz z nim całego piękna tych numizmatów.

Podstawową jednostką monetarną w starożytnej Grecji była drachma. Przeciętna waga tej srebrnejmonety wynosiła około 4,3 g. Bito również mniejsze frakcje drachmy, a także jej wielokrotności.Jedną z nich była tetradrachma. Przedrostek tetra– oznacza: poczwórny. W związku z tym 1 tetradrachmawartością odpowiadała czterem drachmom i ważyła około 17,2 g. Awers monety przedstawiałgłowę Ateny w attyckim hełmie. Na rewersie z kolei widniały wizerunki głównych jej atrybutówczyli sowy oraz gałązki oliwnej. Napis AΘE oznacza „Ateńczyków”.Podkreślał on fakt, że tetradrachmy były wybijane nie przez Ateny, ale przez obywateli tego miasta.

Tetradrachma jest uważana za symbol świetności antycznej Grecji. Dlatego właśnie na emitowanej obecnieprzez Bank Centralny Grecji monecie o nominale 1 euro jest przedstawiony rewers tej starożytnej monety.