Historia słynnych Amerykańskich Dolarów Prezydenckich i ćwierćdolarówek stanowych

Fascynacja historią USA sprawiła, że na rynku numizmatycznym pojawiły się ciekawe monety kolekcjonerskie, które są rozchwytywane przez pasjonatów na całym świecie. Jednymi z najciekawszych programów są „Amerykańskie Dolary Prezydenckie” oraz „US Quarter Dollars” – ćwiećrdolarówki stanowe.

 

Dolar amerykański to – zdaniem wielu – najważniejsza waluta nowoczesnego świata. Jest istotna zarówno z ekonomicznego, jak i historycznego punktu widzenia. Choćby dlatego, że jako ostatnia, dopiero w latach 70-tych ubiegłego stulecia, przestała być wymienialna na złoto. Dziś dolar nadal pełni ogromnie ważną rolę, ale także inspiruje do tworzenia ciekawych monet kolekcjonerskich. Poznaj dwie serie, których nie może zabraknąć w zbiorach każdego fana USA i kolekcjonerstwa.

Słynne Amerykańskie Dolary Prezydenckie – co to za kolekcja?

Słynne Amerykańskie Dolary Prezydenckie to kolekcja pamiątkowych monet jednodolarowych, których rewersy przedstawiają wizerunki poszczególnych prezydentów Stanów Zjednoczonych, począwszy od George’a Washingtona, wraz z datami pełnienia przez nich urzędu. Na ich awersach znajduje się słynna Statua Wolności, a bardzo charakterystyczną cechą tych numizmatów jest wygrawerowany rant, na którym znajduje się m.in. motto „E PLURIBUS UNUM”, będące dewizą towarzyszącą Ojcom Założycielom USA.

”Słynne Amerykańskie Dolary Prezydenckie”:

  • specjalnie dla Klientów Skarbnicy Narodowej dostępne są w ściśle limitowanej edycji premium, uszlachetnionej 24-karatowym złotem, ,
  • emisje tworzą spójną i unikalną kolekcję,
  • projekty monet zachwycają nawet najbardziej wymagających Kolekcjonerów,
  • dostępnych jest jedynie 10 000 serii w Skarbnicy Narodowej.

Jak przebiega emisja Amerykańskich Dolarów Prezydenckich?

Zestaw miał docelowo składać się z tylu monet, ilu było amerykańskich prezydentów, jednak seria została na ten moment wstrzymana. Wprowadzenie przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki do obiegu jednodolarowych monet miało ułatwić transakcję dla małych kwot. Chcąc zwiększyć ich atrakcyjność, na monetach przedstawiono wizerunki najwyższych przedstawicieli władzy USA. Rozpoczęta w 2007 roku seria jednodolarowych monet honoruje prezydentów USA i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem Kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce kolekcję „Słynne Amerykańskie Dolary Prezydenckie” możesz zamówić za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej.

Kolekcjoner, który zdecyduje się na rozpoczęcie zbierania numizmatów z tej kolekcji, otrzyma w pierwszym pakiecie dwie pierwsze monety – prezentujące George’a Washingtona oraz Thomasa Jeffersona. Kolejne monety będą docierały cyklicznie ok. raz w miesiącu, po dwie w zestawie. „W ramach kolekcji dołączone są za darmo wysokiej jakości akcesoria, m.in. Certyfikat Autentyczności każdej monety i elegancka kaseta do bezpiecznego przechowywania numizmatów.

Pamiątkowe ćwierćdolarówki stanowe

Na monetach kolekcjonerskich są upamiętniani nie tylko prezydenci USA. Równie ciekawie prezentuje się program ćwierćdolarówek amerykańskich. Każda z nich odnosi się do innego stanu Ameryki.

 

US State Quarters:

  • specjalnie dla Klientów Skarbnicy Narodowej dostępne są w ściśle limitowanej edycji premium, uszlachetnionej 24-karatowym złotem,,
  • były emitowane w latach 1999-2008,
  • upamiętniają atrybuty każdego ze stanów USA,

dostępnych jest jedynie 10 000 serii w Skarbnicy Narodowej

Kolekcjonerzy, którzy zdecydują się zbierać monety z tej serii, otrzymają nie tylko same numizmaty, ale również specjalny klaser do ich przechowywania, z mapą Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu poznawanie ich to również doskonała lekcja historii i geografii USA. Ponadto każdej monecie towarzyszy Certyfikat Autentyczności.

Monety z programu US Quarter Dollars, szczególnie w wersji uszlachetnionej czystym złotem

są cenione na całym świecie. Kolekcję można zamówić w Skarbnicy Narodowej.

 

Jeśli jesteś pasjonatem Stanów Zjednoczonych i chcesz w ciekawy sposób poszerzyć wiedzę, zbieranie monet związanych z jego historią i korzeniami to dobre rozwiązanie. Zacznij i przekonaj się, jak pasjonującym krajem są USA!

 

Znajdź również: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety