Helsinki 1952 – początek emisji kolekcji srebrnych monet olimpijskich

Już wkrótce odbędą się kolejne igrzyska olimpijskie. Tym razem atleci z całego świata zawitają do Tokio i będą walczyć w 37 różnych dyscyplinach. Będzie to wyjątkowe święto i kolejne niezapomniane widowisko, godne upamiętnienia. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową kolekcję srebrnych monet „Droga do Igrzysk”. Dowiedz się więcej!

Igrzyska olimpijskie to impreza sportowa, którzy przyciąga uwagę milionów widzów na całym świecie. To tu padają zapierające dech w piersiach rekordy. To właśnie podczas olimpiady można zaobserwować najpiękniejsze przykłady fair play i spektakularne, często zaskakujące zwycięstwa. Każde igrzyska były wyjątkowe, również dla Polaków. Z tego powodu Skarbnica Narodowa, z dumą wspierająca naszych sportowców, stworzyła program redystrybucji historycznych srebrnych monet olimpijskich. Kolekcja „Droga do Igrzysk” rozpoczyna się monetą Helsinki 1952 – to właśnie w tym roku Finlandia, jako pierwsza z organizatorów, postanowiła uczcić nadchodzące igrzyska legendarnym dziś numizmatem. Kolejne upamiętnią następne chronologicznie imprezy – aż po Tokio 2020.

Kolekcja Droga do Igrzysk – wyjątkowa forma upamiętnienia Polaków na olimpiadzie

Polacy uczestniczą w igrzyskach olimpijskich oficjalnie od 1924 roku, choć przed odzyskaniem niepodległości nasi rodacy walczyli pod flagami państw zaborców. Do tej pory zdobyliśmy łącznie 284 medale, w tym 68 złotych. Jedyną imprezą bez medali była ta z 1984 roku w Los Angeles, która została po prostu zbojkotowana przez państwa bloku wschodniego, w tym przez PRL.

Certyfikaty monet w kolekcji numizmatów olimpijskich

Emocje, które towarzyszyły kibicom podczas zmagań sportowych na najwyższym poziomie, są warte upamiętnienia. Właśnie z tą myślą powstał najnowszy program emisji monet „Droga do Igrzysk”. Łącznie znajdzie się w niej 29 krążków – po jednym na każdą olimpiadę letnią w latach 1952-2020.

Helsinki 1952 – wyjątkowa moneta na dobry początek kolekcji

Kolekcję zainicjowała, już dostępna do zakupu, pierwsza moneta olimpijska – Helsinki 1952. Igrzyska te były jednocześnie pierwszą powojenną imprezą, na której Polacy zdobyli złoty medal, wywalczony przez pięściarza, Zygmunta Chychłę. Zarówno ta, jak i kolejne monety wyemitowane w związku z igrzyskami przez kraj, który w danym roku był ich organizatorem, stanowią wyjątkową pamiątkę tych wydarzeń.

Kolekcjonerzy mają dziś szansę dołączyć do swoich zbiorów oryginalną, oficjalną monetę Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach. To unikalny klasyk. Dlaczego? Te monety:

  • jako pierwsze w historii srebrne monety zawierają symbol olimpiady, czyli pięć splecionych kół,
  • to oryginalne numizmaty, wybite w latach 1951-52, z historycznego srebra,
  • mogły być wykorzystane jako oficjalny środek płatniczy w Finlandii przed przystąpieniem tego kraju do strefy euro – mają nominał 500 marek fińskich,
  • to pierwsze oficjalne monety nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Szykuje się więc prawdziwa gratka dla kolekcjonerów – zarówno tych zafascynowanych numizmatyką samą w sobie, jak również pasjonatów sportu.

Warto wiedzieć, że:

  • Skarbnica Narodowa jest oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich, zaliczanych do kolekcji w Polsce,
  • osoby, które zdecydują się zbierać kolekcję, mogą liczyć na dodatkowe akcesoria – w tym 2 kasetki do przechowywania numizmatów oraz certyfikat autentyczności,
  • kupujący monetę Helsinki 1952 mogą liczyć na pierwszeństwo w otrzymywaniu dostępu do kolejnych monet z kolekcji Droga do Igrzysk.

Jak więc widać, to propozycja warta uważnego rozważenia przez każdego miłośnika historii sportu i monet kolekcjonerskich.

Zobacz również inne srebrne monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety