Gabinety i ekspozycje numizmatyczne w Polsce – prawdziwa gratka dla pasjonatów

Numizmatyka to wyjątkowe hobby, które przyciąga niczym magnes zarówno miłośników wieków dawnych, jak i wyrafinowanej sztuki. W końcu wybite przed wiekami monety i medale były świadkami naszej historii, a jednocześnie zachwycają kunsztownym i wyszukanym designem. Jeśli chcesz się o tym przekonać, odwiedź najciekawsze ekspozycje numizmatyczne w Polsce. Oto 5 miejsc, do których powinien zajrzeć każdy pasjonat!

  • Zamek Królewski w Warszawie

W kolekcji Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie znajduje się ponad 15 tys. artefaktów – głównie monet, medali oraz banknotów. Został od odtworzony w 1982 roku, a pierwsze obiekty, jakie trafiły do zbiorów pochodziły z kolekcji gen. Jerzego Węsierskiego i Stanisława Gawrońskiego z Szukli.

Wśród najciekawszych monet oraz medali, które znajdują się w tym Gabinecie, można wymienić tymfa – unikatową złotówkę portretową Jana Kazimierza, rzadkie medale z XVII wieku czy kolekcję. Na uwagę zasługuje także zbiór monet oraz medali Banku Handlowego w Warszawie.

  • Gabinet Medali Muzeum Warszawy

W jego zbiorach znajduje się pond 1300 nietuzinkowych medali, w tym ponad 500 artefaktów poświęconych różnym ważnym momentom historii Polski oraz jej stolicy. Zostały ułożone w kolejności chronologicznej, a ich podziwianie może być połączone z wyjątkową lekcją dawnych dziejów. Partnerem Gabinetu jest Skarbnica Narodowa.

  • Gabinet Numizmatyczny Muzeum Narodowego w Poznaniu

Jego początki sięgają połowy XIX wieku, a oficjalnie został powołany do życia jeszcze za czasów Wielkiego Księstwa Poznańskiego, w 1895 roku. Kolekcjonowanie zbiorów było kontynuowane do 1903 r., a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kolekcja trafiła pod kuratelę Muzeum Wielkopolskiego. Gabinet ucierpiał podczas II wojny światowej – bezpowrotnie zaginęło ponad 450 cennych monet oraz medali. Mimo to, zbiory poznańskiego Gabinetu są imponujące i liczą ponad 150 000 artefaktów, w tym 4 000 monet z czasów starożytnych i bizantyjskich oraz około 3 500 z okresu wojen krzyżackich. Poza monetami znajdziesz tu ponad 10 000 (!) medali, medalików oraz odznak, a także ponad 20 000 papierowych znaków pieniężnych.

  • Gabinet Numizmatyczny Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie

Założony już w 1883 roku. Zyskał ogromny prestiż w 1903 roku, kiedy swoje zbiory przekazał do niego obecny patron – Emeryk Hutten-Czapski. Dzięki niemu do kolekcji trafiły unikatowe monety i medale, które odegrały istotną rolę w historii Polski, np. złoty denar Bolesława Chrobrego oraz dukat Władysława Łokietka. Obecnie zbiory liczą ponad 109 000 artefaktów.

  • Gabinet Numizmatyczno-Sfragistyczny Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Jego korzenie sięgają jeszcze Lwowa, a fundamentem zbiorów są kolekcje monet i medali przekazanych przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego. Jeden z największych Gabinetów Numizmatycznych w Polsce, z bogatą kolekcją monet, medali i banknotów – zarówno polskich, jak i pochodzących z państw ościennych. Na uwagę zasługuje również kolekcja tłoków i stempli pieczęci oraz ich odbitek.

Jeśli jesteś pasjonatem historii i numizmatyki, wybierz się choć do jednego z tych miejsc. Tutaj, jak nigdzie indziej, można docenić zarówno piękno monet i medali, jak i ich wagę historyczną. Kto wie? Może znajdziesz też inspirację do stworzenia własnej nowej kolekcji?

Produkty Skarbnicy Narodowej:
Złote monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety
Srebrne monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Monety numizmatyczne: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety
Numizmaty: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka