EURO 2020 – z kim zmierzą się Polacy?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 roku przejdą do historii. W teorii to międzynarodowe święto futbolu powinno być już za nami. Jednak… 2020 rok był wyjątkowy. Pandemia koronawirusa spowodowała, że odwołane zostały m.in. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Nie inaczej było z EURO 2020. Zobacz, kiedy odbędą się mistrzostwa i w jakie ciekawe monety mogą się wyposażyć nie tylko fani piłki.

Kiedy odbędzie się Euro 2020?

Euro 2020 miało się odbyć latem 2020 roku. Jednak z uwagi na sytuację pandemiczną i brak możliwości śledzenia rozgrywek przez publiczność, na stadionach podjęto decyzję o przełożeniu sportowej imprezy na rok 2021. Mimo to, Euro 2020 nie zmienia nazwy, a rozgrywki będą prowadzone zgodnie z wynikami kwalifikacji do mistrzostw.

Planowanym terminem prowadzenia rozgrywek jest okres od 11 czerwca 2021 do 11 lipca 2021. W tym czasie odbędzie się aż 51 meczów, które rozegrają łącznie 24 drużyny. Jedną z nich jest Polska. To dla nas – co może zaskakiwać – dopiero czwarty występ na Euro. Poprzednie także miały miejsce już w XXI wieku.

Ciekawostką jest, że Euro 2020 rozegra się na 12 stadionach w 12 różnych państwach. Mecze odbędą się w Bilbao, w Glasgow, Dublinie, Kopenhadze, Amsterdamie, Baku, Bukareszcie, Budapeszcie, Monachium, Petersburgu i Rzymie, a oba półfinały i finał – na londyńskim stadionie Wembley.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 - oficjalna srebrna moneta.
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 – oficjalna srebrna moneta.

Z kim zmierzą się Polacy na Euro 2020?

Polacy zakończyli eliminacje do prestiżowego turnieju jako zwycięzca grupy G, co dało nam dobrą pozycję w losowaniu. W jego wyniku drużyna trafiła do grupy E. Przeciwnikami Polski w rozgrywkach będą:

  • Hiszpania – obecnie na 6. miejscu w rankingu FIFA. Bardzo silna drużyna, której trenerem jest Luis Enrique, a kapitanem Sergio Ramos. Hiszpanie 3-krotnie zdobyli tytuł Mistrza Europy, a w 2010 roku zostali Mistrzami Świata. To najmocniejszy przeciwnik reprezentacji Polski w grupie.
  • Szwecja – obecnie zajmuje 20. miejsce w rankingu FIFA. Szwedzi w 1992 roku zajęli na Mistrzostwach Europy 3. Miejsce, co było ich największym osiągnięciem. 3-krotnie stawali też na podium Mundialu.
  • Słowacja – aktualnie na 34. miejscu w rankingu FIFA. Zespół dostał się do Euro 2002 w barażach, po wygranym meczu z Irlandią. Zajął 3. miejsce w swojej grupie eliminacyjnej.

Jak poradzi sobie zespół pod wodzą Roberta Lewandowskiego? To się okaże. Na pewno jednak szykują się spektakularne mecze, które – miejmy nadzieję – będzie można śledzić bezpośrednio na stadionach, a nie tylko przed telewizorem.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 - oficjalna złota moneta.

Oficjalna moneta Euro 2020 – ciekawa pamiątka mistrzostw

Na pamiątkę tak ważnych rozgrywek sportowych jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej powstają bardzo ciekawe numizmaty kolekcjonerskie, w tym m.in. złote monety i medale, a także krążki ze srebra. W tym roku warto zwrócić szczególną uwagę na srebrne monety Euro 2020, wybite z czystego srebra.

Te nietuzinkowe numizmaty zostały wybite wyłącznie w 10 000 egzemplarzy, ze srebra 999/1000. Krajem emisji jest Gibraltar, a nominał monet to 1 funt. Na rewersie znajduje się kultowy już wizerunek pucharu Henry’ego Delaunaya, który jest wręczany jako nagroda dla zwycięskiej drużyny. Na awers trafił zaś wizerunek królowej Elżbiety II – Gibraltar jest terytorium zamorskim, podlegającym Wielkiej Brytanii. To ciekawy „smaczek”, gdy pamięta się, że finał rozgrywek odbędzie się w Londynie.

Te monety już teraz cieszą się dużą popularnością, a z uwagi na niecodzienne okoliczności towarzyszące Euro 2020 z pewnością w przyszłości staną się białymi krukami. Warto je mieć w swojej kolekcji!