Dolar to waluta, która kojarzy się przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Ale czy wiesz, że jest ona starsza niż USA i używana również w innych państwach? Poznaj historię tej jednostki monetarnej. Dowiedz się, skąd pochodzą jej nazwa oraz symbol, a także, gdzie jest stosowana. Niektóre informacje mogą Cię zaskoczyć!
Skąd wziął się dolar?
Dolar to waluta, której historia sięga okresu przełomu średniowiecza i renesansu i prowadzi do Europy. To tutaj na przełomie XV i XVI wieku poszukiwano dość uniwersalnego środka pieniężnego, którym można by było swobodnie prowadzić wymianę międzynarodową. W tym samym czasie w Czechach zostały odkryte duże pokłady srebra. Wykorzystano je oczywiście do bicia nowych, srebrnych monet. Nazwano je talarami, od nazwy niemieckiej mennicy, która je produkowała – Joachimstaler Münze. To oczywiście nazwa polska. W Niemczech mówiono na nie talery, a w Hiszpanii, dollaro. Stąd już bardzo blisko do dolara.
Jak wiadomo, Hiszpanie byli jednymi z pierwszych, którzy wyruszyli do Nowego Świata, czyli do Ameryki. Tu eksplorowali złoża srebra oraz złota, a co za tym idzie, przenieśli działalność menniczą. Bite tam monety, dollaro, oznaczano cyfrą 8, ponieważ 1 dollaro miało wartość 8 reali. Problem w tym, że symbol często był odczytywany dosłownie lub był postrzegany jako niejednoznaczny. Dlatego ósemka zaczęła przybierać coraz to wymyślną firmę zawijasa, który ostatecznie stał się znakiem przypominającą przekreśloną w pionie literę S, która wyewoluowała we współczesny symbol $.
Kiedy dolar stał się oficjalną walutą USA?
Jako oficjalną walutę dolara wprowadzono po raz pierwszy w USA, w 1785 roku, jednak był on stosowany już wcześniej, nawet przed uzyskaniem niepodległości przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Momentem przełomowym był rok 1792, ponieważ wówczas USA zaczęły bić własną wersję waluty – amerykańskiego dolara. Pierwotnie bito wyłącznie monety dolarowe (1 dolar dzieli się na 100 centów). Banknoty wprowadzono dopiero w 1913 roku. Więcej o uzyskaniu przez Stany Zjednoczone niepodległości znajdziesz w tym artykule.
Warto wspomnieć, że każdy dolar amerykański, bez względu na to, kiedy został wyemitowany, nadal jest legalnym środkiem płatniczym. Jednak wartość nabywcza waluty zmieniła się na przestrzeni stuleci.
Dlaczego dolar amerykański jest tak istotny na rynku światowym?
Potęga dolara polega na tym, że jest to waluta powszechnie używana jako transakcyjna na całym świecie. Wiele krajów gromadzi również duże rezerwy walutowe w dolarach. Wynikało to m.in. z systemu walutowego z Bretton Woods, który ustalił relacje międzynarodowe w sferze zarządzania systemami monetarnymi państw. Warto przy tym wspomnieć, że dolar był ostatnią walutą światową, która utrzymała parytet złota. Zmieniło się to dopiero w 1973 roku, co, zdaniem wielu, zakończyło pewną erę w historii ekonomicznej świata.
Chociaż dzisiaj wartość dolara amerykańskiego zaczyna być kwestionowana, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jest to nadal najważniejsza waluta na świecie. To również powód, dla którego powodzeniem cieszą się pamiątkowe monety upamiętniające początki tego systemu monetarnego. Jeśli interesuje Cię historia USA, koniecznie sprawdź np. unikalną srebrną półdolarówkę okolicznościową wydaną na 150. Rocznicę niepodległości Stanów Zjednoczonych – to wyjątkowa, autentyczna moneta kolekcjonerska z 1926, którą przy odrobinie szczęścia, znajdziesz w zasobach Skarbnicy Narodowej. Koniecznie dowiedz się więcej i przekonaj, jak niezwykły to numizmat!