Czyszczenie monet i medali – co musisz o nim wiedzieć?

Myślisz o kolekcjonowaniu numizmatów? A może już trafiły do Ciebie pierwsze zbiory, ale dostrzegasz, że monety, w których posiadanie wszedłeś są zabrudzone? Zanim zaczniesz je czyścić, zatrzymaj się na chwilę. Metalowe krążki, choć solidne i wytrzymałe, nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Dlatego trzeba wiedzieć, w jaki sposób poprawnie je czyścić. Dowiedz się tego, aby nie popełnić błędu, który może Cię sporo kosztować – dosłownie oraz w przenośni.

 

Prawidłowe czyszczenie – dlaczego jest ważne?

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie monet i medali to prosta sprawa. W końcu są metalowe, więc raczej się nie pokruszą ani nie połamią. To prawda. Złoto, srebro, a nawet miedź czy aluminium nie ulegną aż tak poważnym uszkodzeniom. Jednak musisz pamiętać, że dla kolekcjonera liczy się każdy, nawet najmniejszy detal. Nieumiejętne czyszczenie może doprowadzić do zarysowania monety czy medalu albo do uszkodzenia bardzo pożądanego nalotu, czyli patyny.

 

Dlatego, nim przejdziesz do czyszczenia monet, zasięgnij wiedzy. Wiele przydatnych informacji – na przykład na temat środków, jakie można wykorzystać do usuwania zabrudzeń z poszczególnych typów monet, znajdziesz w artykule z Poradnika Kolekcjonera w Skarbnicy Narodowej – Jak poprawnie czyścic numizmaty. Dowiesz się z niego również, jakich akcesoriów użyć podczas usuwania zabrudzeń.

 

Źle czyścisz, to niszczysz! Skutki niepoprawnego czyszczenia monet i medali

Zastanawiasz się, do czego może doprowadzić nieprawidłowe czyszczenie numizmatów? Jest kilka zagrożeń, których warto mieć na uwadze. Najważniejsze to:

  • powstanie zarysowań – ryzyko jest szczególnie wysokie, jeżeli masz do czynienia z nową monetą kolekcjonerską, w idealnym stanie. Wystarczy przetarcie zbyt ostrą szmatką, aby pogorszyć jej stan menniczy, a co za tym idzie, obniżyć wartość kolekcjonerską,
  • powstanie korozji – monety, które są wykonane z miedzi, brązu czy mosiądzu są podatne na pojawianie się rdzy. Jeśli na przykład umyjesz je w wodzie, ale nie osuszysz dokładnie, może się pojawić szkodliwa warstwa,
  • usunięcie patyny – patyna to naturalny nalot, który powstaje m.in. na srebrze w wyniku jego wchodzenia w reakcje z tlenem. Świadczy m.in. o tym, jak stary jest dany numizmat. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda jak zanieczyszczenie, w rzeczywistości jest bardzo wartościową powłoką, której nie wolno usuwać. Ale uwaga! Łatwo ją pomylić z innymi, szkodliwymi nalotami.

 

Co zatem zrobić, aby mieć pewność, że proces czyszczenia monet i medali przebiega poprawnie? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach!

  1. Zanim przejdziesz do czyszczenia, sprawdź, z jakiego stopu powstał numizmat. Jeśli nie masz pewności, zasięgnij informacji, ponieważ pozwoli to dobrać właściwą metodę.
  2. Usunięcia wymagają tylko niektóre typy zabrudzeń, np. kurz, zacieki z różnych substancji czy korozja. Nie należy usuwać zdrowej patyny.
  3. W przypadku wątpliwości, co do czyszczenia warto skonsultować się ze specjalistą – tak, aby nie narazić się na poważne straty.

 

Czyść zatem monety świadomie i zadbaj o bezpieczeństwo swojej kolekcji! Więcej informacji na temat dbania o monet znajdziesz w tym artykule. Sprawdź również zasoby Skarbnicy Narodowej, które pozwolą Ci profesjonalnie zatroszczyć się o kolekcję.