Numizmatyka ma bardzo wiele wspólnego z branżą jubilerską. Obie dziedziny łączy nie tylko wykorzystanie cennych kruszców, ale również kamieni szlachetnych i ich odpowiedników, zwłaszcza gdy chodzi o współczesne designerskie złote medale, złote monety i inne numizmaty. W branży Jubilerskiej dość powszechne jest zastosowanie cyrkonii. Zdarza się również, że te kamienie zdobią współczesne numizmaty. Co warto wiedzieć na temat cyrkonii? W jaki sposób powstają? Do czego są wykorzystywane? Dlaczego cieszą się całkiem sporą popularnością?
Czym są cyrkonie?
Cyrkonie to rodzaj bezbarwnego kamienia ozdobnego. Są produkowane syntetycznie i nie mają swoich odpowiedników w przyrodzie. Oszlifowane cyrkonie doskonale załamują światło, a swoim wyglądem przypominają diamenty. Dzieje się tak, ponieważ wykazują bardzo ciekawe właściwości optyczne. Są jednak znacznie tańsze, choć prezentują się niemal równie efektownie. Do ich wyrobu używa się stabilizatora chemicznego, a w zależności od użytej substancji, powstaje przynajmniej kilka odmian cyrkonii. Kamień wykorzystuje się między innymi w stomatologii, przemyśle jako element sondy analizującej ilość tlenu, a także do mierzenia pH. Wiele zastosowań wiąże się z faktem, że cyrkonie wytrzymują bardzo wysokie temperatury. Ponadto, ze względu na swoje właściwości, cyrkonia służy do wyrobu noży ceramicznych.
Właściwości chemiczne cyrkonii
Z chemicznego punktu widzenia cyrkonia charakteryzuje się wysokim poziomem twardości. Zazwyczaj jest bezbarwna, ale aby osiągnąć pożądany efekt, stosuje się odpowiednie domieszki. W ten sposób kamień możemy zafarbować na niebiesko, zielono, brązowo lub pomarańczowo. Produkcja cyrkonii odbywa się między innymi w Rosji, w Stanach Zjednoczonych i w Szwajcarii. Nieprzypadkowo są to kraje słynące z wyrobów jubilerskich.
Cyrkonie w jubilerstwie
W branży jubilerskiej cyrkonia uchodzi dziś za jedną z najdoskonalszych imitacji diamentu, ale ma oczywiście znacznie niższą cenę. Jubilerzy bardzo chętnie korzystają z możliwości barwienia kamieni, przez co stają się one bardzo atrakcyjną i trwałą ozdobą biżuterii. Cyrkonie szczególnie efektownie prezentują się w towarzystwie srebra. Do wyrobu kolczyków, naszyjników i innego rodzaju biżuterii stosuje się zarówno odmiany bezbarwne, jak i mieniące się atrakcyjnymi kolorami. Ogromne znaczenie mają w tym kontekście właściwości optyczne cyrkonii, zbliżone do wspomnianego diamentu.
Polska numizmatyka a cyrkonie
Branża numizmatyczna ma bardzo wiele wspólnego z jubilerską. Tworząc współczesne monety kolekcjonerskie nierzadko korzysta się z podobnych technik, zwłaszcza jeśli chodzi o zdobienie. A w obu przypadkach bardzo efektywnymi ozdobami są kamienie szlachetne, w tym cyrkonia. Na uwagę szczególnie zasługują srebrne medale czy srebrne monety wzbogacone o kamienie szlachetne takie jak cyrkonie. Numizmaty są dziś małymi dziełami sztuki, a cyrkonie potrafią sprawić że prezentują się one jeszcze bardziej efektownie. Monety i medale z kamieniami szlachetnymi doskonale nadają się na upominki, nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się numizmatyką.