Chińska panda – moneta, która co rok zmienia wygląd

Sovereign, Krugerrand, Gold Eagle czy Orzeł bielik – co łączy te określenia? Wszystkie są nazwami monet bulionowych z metali szlachetnych, bitych na cele inwestycyjne. Równie ciekawym numizmatem tego typu jest Chińska Panda. Zobacz, co go wyróżnia i poznaj jego historię. Jest naprawdę ciekawa!

Czym jest Chińska Panda?

Chińskie Pandy to monety bulionowe wybijane przez Chińską Republikę Ludową. Poza tym, że są traktowane jako środek inwestycyjny – z uwagi na wykonanie z metali szlachetnych wysokiej próby – są interesujące także z punktu widzenia kolekcjonera. Mają bowiem bardzo wysoką wartość artystyczną.

 

Zgodnie z nazwą, każda odsłona Chińskiej Pandy na rewersie prezentuje wizerunek pandy, czyli jednego z najbardziej znanych symboli Państwa Środka. „Uroczy” design numizmatu przyczynia się do tego, że złota moneta jest jedną z najbardziej lubianych na świecie.

Jaka jest historia Chińskiej Pandy?

Chińskie Pandy po raz pierwszy zostały wyemitowane przez ChRL w 1982 roku. Co ciekawe, są one bite w różnych rozmiarach i nominałach. W pierwszej emisji pojawiły się monety o nominałach 10, 25, 50 i 100 yuanów, które miały odpowiednio masę: 3,1, 7,8, 15,6 oraz 31,1 g.

 

W kolejnym roku w kolekcji pojawiła się też moneta 5-yuanowa o masie 1,5 g. Zachowały one powyższe proporcje między nominałem a masą aż do 2001 roku (za wyjątkiem roku 1991 roku, kiedy dodatkowo wybito 1-gramowe monety 3-yuanowe). Od 2001 roku zmieniły się nominały – wzrosły odpowiednio do 20, 50, 100, 200 i 500 yuanów, co miało związek z denominacją. Za to od 2016 roku Chiny zaczęły stosować system metryczny odnośnie do gramatury monet. W efekcie obecnie Złote Pandy są bite według poniższego schematu:

  • 500 yuanów – 30 g,
  • 200 yuanów – 15 g,
  • 100 yuanów – 8 g,
  • 50 yuanów – 3 g,
  • 10 yuanów – 1 g.

Co wyróżnia Chińskie Pandy na tle innych monet bulionowych?

Podstawowa różnica między Chińskimi Pandami a innymi monetami inwestycyjnymi to fakt, że nazwa odnosi się do całej serii monet, a nie do jednego, konkretnego numizmatu. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że Pandy każdego roku zmieniają swój design (a dokładniej – wzór rewersu) i są bite w ściśle limitowanych seriach. A to przekłada się również na ich wysoką wartość kolekcjonerską.

 

Z czego wynika coroczna zmiana wyglądu? Z samej koncepcji emisji tych monet – nowy design sprawia, że każda kolejna seria przykuwa uwagę kolekcjonerów, a starsze numizmaty, których nie można już kupić bezpośrednio od emitenta, są niejednokrotnie białymi krukami na rynku.

 

Nie tylko Chińskie Pandy – poznaj inne interesujące złote monety

Jak widać, Chińskie Pandy to bardzo ciekawe monety, które mogą zainteresować nie tylko inwestorów, ale także kolekcjonerów – z uwagi na walory artystyczne i limitowaną liczbę każdej serii.

 

Jeśli jednak szukasz ciekawych zbiorów do swojej kolekcji, przyjrzyj się też innym ciekawym numizmatom. Znajdziesz je na przykład w Skarbnicy Narodowej. Dobry przykład to replika 50 dukatów Jana Kazimierza – monety, której oryginał został sprzedany na aukcji w 2012 roku za ponad 1 mln zł! Ich emisja jest ściśle limitowana – do 5 000 egzemplarzy. Warto więc przyjrzeć się replikom już teraz. A to tylko jeden z ciekawych numizmatów dostępnych w Skarbnicy Narodowej – sprawdź pozostałe, a na pewno znajdziesz nową monetę czy medal do swojej kolekcji!