Światowa i polska numizmatyka czerpią pełnymi garściami z motywów religijnych. Złote monety, złote medale czy numizmaty wykonane z innych kruszców bardzo często przedstawiają wizerunki świętych, a w rodzimej tradycji jest to szczególnie wizerunek Matki Boskiej. Złote i srebrne medale są emitowane także w nawiązaniu do rocznic ważnych wydarzeń związanych z religią, choćby Chrztu Polski. Na podobnej zasadzie powstają także egzemplarze z motywami biblijnymi.
Monety kolekcjonerskie z motywami biblijnymi
Numizmatyka dość często czerpie z motywów biblijnych ze względu na fakt, jak bardzo chrześcijaństwo jest rozpowszechnione niemal na całym świecie. Religia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu wielu społeczeństw i narodów, a także w ich historii. Tego rodzaju motywy spotkamy więc na numizmatach pochodzących z wielu krajów naszego globu. Wydarzenia zapisane w Biblii są istotne nie tylko dla osób głęboko wierzących. Stanowią przecież jedną z podstaw całej naszej współczesnej kultury. Motywy biblijne niosą za sobą potężne przesłania i nauki. Już choćby z tego względu należy traktować je wyjątkowo, a nawet podniośle. Dlatego wielu kolekcjonerów tworzy swoje zbiory między innymi w oparciu o takie numizmaty. Kolekcja stanie się w przyszłości prezentem, a jednocześnie zbiorem drogowskazów i wskazówek dla kolejnych pokoleń.
Srebrne monety przedstawiające walkę Dawida z Goliatem
Numizmaty z motywami biblijnymi można spotkać oczywiście w ofercie Skarbnicy Narodowej. Jednym z nich jest wykonana z najwyższej próby srebra moneta Dawid walczący z Goliatem, przedstawiająca jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie możemy poznać w Starym Testamencie. Z tej historii każdy może wyciągnąć wiele trafnych wniosków, na przykład, że nie należy się poddawać, ani lekceważyć swojego przeciwnika spoczywając na laurach zbyt wcześnie. Moneta pochodzi z 2017 roku. Jest więc stosunkowo nowa, co nie znaczy, że z łatwością znajdziemy jej egzemplarze w zbiorach polskich kolekcjonerów. Pod wieloma względami jest wyjątkowa.
Na czym polega wyjątkowość tej monety?
Decyduje o tym między innymi liczebność emisji wynosząca jedynie 1000 egzemplarzy na cały świat. Ponadto moneta o nominale dwóch dolarów pochodzi z leżącej w Oceanii wyspiarskiej Republiki Palau, co powinno szczególnie zainteresować kolekcjonerów dość egzotycznych numizmatów. Jednak o wyjątkowości tego numizmatu decydują jeszcze inne czynniki. Warto wspomnieć choćby o najwyższej jakości menniczej, czyli zastosowanej technologii stempla lustrzanego, uważanej za jedną z najbardziej innowacyjnych i dokładnych.
W historii walki Dawida z Goliatem decydującą rolę odegrał kamień, przy pomocy którego przyszły król pokonał swojego przeciwnika. Został on mocno wyróżniony na rewersie monety, gdzie jego powierzchnia jest pokryta czarną emalią. To bardzo estetyczne, wręcz artystyczne rozwiązanie, które znacząco przyczynia się do atrakcyjności wizualnej tej wykonanej z czystego srebra monety. Każdy nabywca numizmatu otrzymuje również certyfikat jego autentyczności i pudełko kolekcjonerskie służące do jego przechowywania.