Bazylika Św. Piotra uwieczniona na srebrnej monecie

Bazylika św. Piotra to z jednej strony jeden z najwybitniejszych przykładów architektury renesansu i baroku, a z drugiej najważniejsza budowla sakralna Kościoła katolickiego. Stanowi miejsce pochówku papieży oraz cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Jej monumentalność i wyjątkowy kunszt wzbudzają zachwyt w turystach odwiedzających Watykan. Nie trzeba jednak jechać aż do Rzymu, by podziwiać piękno Bazyliki – jej wizerunek ozdabia wyjątkową srebrną monetę, którą polscy kolekcjonerzy znajdą w Skarbnicy Narodowej.

Świątynia mieści się w sercu Wiecznego Miasta, przy placu św. Piotra, na miejscu starszej bazyliki z czasów wczesnochrześcijańskich. Tradycja rzymskokatolicka głosi, że wzniesiono ją na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego z papieży. W jej kryptach znajdują się także grobowce pozostałych papieży, w tym świętego Jana Pawła II. Poza tym, że bazylika jest najważniejszą świątynią katolicką, jest także drugim co do wielkości kościołem na świecie – pod względem powierzchni przerasta ją jedynie bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w mieście Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Architektura świątyni zachwyca podziwiana zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Fasada, zbudowana w większości z trawertynu, jest bogato zdobiona ornamentami, których wykonanie zajęło budowniczym aż dwa lata. Na froncie budowli znajduje się dziewięć balkonów. Centralny z nich to miejsce, z którego ogłaszany jest światu wybór nowego papieża oraz udzielane jest pierwsze błogosławieństwo zwane Urbi et Orbi. Z tego powodu zwany jest Lożą Błogosławieństw. Po lewej stronie mieści się Brama Dzwonów, z której rozlega się głos obwieszczający śmierć lub wybór nowego papieża. Na przedzie fasady znajduje się 8 kolumn. Ponad nimi umieszczono 13 posągów świętych, wśród których centralne miejsce zajmuje postać Jezusa Chrystusa.

Wnętrze bazyliki urodą nie ustępuje fasadzie. Odwiedzający świątynię pierwsze kroki kierują do przedsionka. Zdobi go mozaika, która pochodzi z pierwszej bazyliki, oraz pięcioro rzeźbionych drzwi, prowadzących do wnętrza kościoła. Centralnym punktem na przecięciu naw jest imponująca kopuła o średnicy 42 metrów. W jej wnętrzu obejrzeć można mozaiki Cavaliera d’Arpino. Poniżej umieszczona jest konfesja św. Piotra, pod którą znajduje się grób pierwszego papieża. Dekoruje ją ogromny barokowy baldachim wykonany z brązu. Odwiedzających zachwycą także rzeźby umieszczone we wnętrzu świątyni. Najsłynniejszą z nich jest Pieta watykańska autorstwa najwybitniejszego rzeźbiarza epoki renesansu – Michała Anioła.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrna moneta „Bazylika Świętego Piotra” prezentuje piękno zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej fasady świątyni. Wysoki relief pozwolił na precyzyjne odzwierciedlenie szczegółów architektonicznych. Na awersie numizmatu uwieczniono wnętrze głównej nawy ze sklepieniem kolebkowym i zdobionymi kolumnami. Na rewersie przedstawiono natomiast widok bazyliki od zewnątrz. Emisja została wykonana we współpracy z prestiżową firmą medalierską Mauquoy. Każda moneta została wykończona przez artystów ręcznie, dlatego poszczególne egzemplarze mogą nieznacznie różnić się między sobą, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Numizmaty zostały wybite w srebrze wysokiej próby 925/1000. Aby uzyskać antyczny efekt, ich powierzchnia została poddana oksydacji. Emisja jest objęta ścisłą limitacją – powstało zaledwie 999 egzemplarzy tych srebrnych monet. Do każdego numizmatu dołączone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt