Banknoty „0 euro” – w jakim celu są emitowane?

Banknoty są podstawowym środkiem płatniczym. Używasz z nich na co dzień, a o tym, ile są warte, informuje ich nominał. Co jednak, kiedy przybiera on wartość „0”? Tak jest w przypadku banknotu 0 Euro. Po co powstał i jaką ma wartość? Wyjaśniamy!

Czym są banknoty 0 euro?

Euro jako waluta wspólnotowa pojawiła się 1 stycznia 2002 roku. Wyparła między innymi niemieckie marki czy włoskie liry i dziś obowiązuje w 19 krajach Europy oraz w 11 znajdujących się poza granicami naszego kontynentu. Środki płatnicze euro są cenione za design, który podkreśla różnorodność państw należących do wspólnoty walutowej.

 

Szczególnie dobrze widać to na monetach, których awersy są „narodowe” – a zatem ich wzór zależy od kraju, w którym są bite. Dlatego nawet przyglądanie się obiegowym krążkom ma swój urok i pozwala odbyć mentalną podróż po całej Europie – od Grecji aż po Hiszpanię.

 

W przypadku banknotów zachowano jednak uniwersalne wzory – bez „narodowych awersów”. Inaczej jest w przypadku banknotów kolekcjonerskich. A właśnie do tej grupy zalicza się banknot 0 euro.

Jak powstały banknoty 0 euro?

Po raz pierwszy banknot 0 euro wydrukowano w 2015 roku, na bazie pomysłu Richarda Faille z francuskiej mennicy narodowej. Jego pierwotna – wcielona z sukcesem w życie – koncepcja dotyczyła bicia przez muzea oraz ważne miejsca turystyczne specjalnych medali, które odwiedzający mogliby kupować jako pamiątki odwiedzin takich punktów. Kilka lat temu Faille poszedł o krok dalej i wyszedł z propozycją emitowania kolekcjonerskich banknotów euro.

 

Pomysł podjęła francuska drukarnia papierów wartościowych, która na co dzień tworzy standardowe banknoty euro. Tak w 2015 roku ujrzał światło dzienne pierwszy banknot Euro Souvenir o nominale 0 zł.

 

Co ciekawe – zarówno ten, jak i kolejne, są drukowane w takim samym standardzie jak obiegowe banknoty. Oznacza to, że:

  • powstają na bawełnianym papierze wysokiej klasy,
  • są wzbogacone o zabezpieczenia typowe dla normalnych banknotów euro, tj. z hologramem, mikrodrukiem, zabezpieczeniem UV oraz ze znakiem wodnym.

Jednak tym, co świadczy o ich unikalności, są symbole prezentowane na awersach i rewersach poszczególnych edycji.

Kto znalazł się na banknotach 0 euro?

Banknoty 0 euro od czasu pierwszej, francuskiej edycji z 2015 roku, były emitowane wielokrotnie i to… nie tylko na terenie Unii Europejskiej. Poza seriami wypuszczanymi przez Francję, Niemcy, Słowenię, Luksemburg, Portugalię czy Belgię, pojawiły się też banknoty Euro Souvenir drukowane w USA, Turcji, Rosji czy w Chinach.

 

Na banknotach pojawiają się ważne symbole – zarówno te narodowe, nawiązujące do najciekawszych turystycznie miejsc, jak i ponadnarodowe. Przykładowo, na niemieckiej serii banknotów Euro Souvenir pojawili się papieże – w tym papież Jan Paweł II. Ten banknot cieszył się dużym zainteresowaniem, podobnie jak np. medale i monety kolekcjonerskie wyemitowane dla upamiętnienia papieża-Polaka przez Skarbnicę Narodową.

Innym polskim akcentem są wyemitowane na koniec 2019 roku banknoty Euro Souvenir z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Już dziś, po kilku miesiącach, zyskały one ogromną wartość kolekcjonerską i są nie lada kąskiem nie tylko dla notafilów.

Warto zatem śledzić projekt Euro Souvenir i kolejne emitowane banknoty 0 euro. To wyjątkowa pamiątka i symbol naszych czasów!

Sprawdź srebrne monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety