Wielka piątka Afryki to pięć wyjątkowych gatunków ssaków zamieszkujących czarny kontynent. Lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec – spotkanie tych zwierząt stanowi nieodłączną atrakcję każdego safari. Oczywiście najważniejszym jest sam król zwierząt – i to właśnie wizerunek lwa zdobi srebrną monetę, która jest dostępna dla polskich kolekcjonerów w Skarbnicy Narodowej.
Moneta została wybita w technice bardzo wysokiego reliefu, a jej powierzchnię poddano procesowi oksydowania, dzięki czemu zyskała ciekawy, ciemny odcień. Wykonano ją z aż pięciu uncji, czyli ponad 155 gramów czystego srebra próby 999/1000. Wszystko to sprawia, że na rewersie przedstawiającym wizerunek zwierzęcia uzyskano trójwymiarowy efekt. Awers z kolei zdobi herb emitenta, czyli Wybrzeża Kości Słoniowej – państwa w Afryce Zachodniej, położonego nad Zatoką Gwinejską.
Przedstawiony na monecie lew od wieków uważany jest za króla zwierząt. Należy do ssaków z rodziny kotowatych, ze względu na swoje rozmiary zaliczany jest do grupy wielkich kotów wraz z tygrysem, lampartem, jaguarem, czy irbisem.
Lwy występowały kiedyś także w Europie, Azji i obu Amerykach. W późnym plejstocenie, czyli 100-10 tys. lat temu, lwy były najbardziej rozprzestrzenionym dużym ssakiem lądowym. Na podstawie badań genetycznych udało się ustalić, że istniały wtedy dwie niezależne linie lwów – pierwszą tworzyły lwy jaskiniowe i amerykańskie, które wymarły ok. 10 tys. lat temu, z kolei drugą reprezentują znane nam dziś lwy – Panthera leo. Obecnie można je spotkać tylko na kontynencie afrykańskim, gdzie ich populacja zmniejsza się w zastraszającym tempie oraz w Indiach, gdzie ich stan liczebny uważa się za krytyczny.
Autentyczność oficjalnej srebrnej monety z wizerunkiem lwa gwarantuje oryginalny certyfikat. Co ciekawe, na rancie numizmatu widnieje indywidualny numer, który sprawa, że każdy egzemplarz jest prawdziwym unikatem.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: