Monety są czymś więcej niż tylko środkiem płatniczym. To również artefakty, które skrywają niezwykłe historie – takie sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Dlatego nie brakuje osób, które pasjonują się ich dziejami, symboliką oraz tym, jak przebiegał obrót numizmatami z dawnych wieków. Wiele o przeszłości mówią odkrycia archeologiczne. Wiele z nich ma miejsce również na terenie Polski. Oto 3 najciekawsze, do których doszło w ostatnich latach. Zobacz, czy miałeś okazję o nich słyszeć!
Talary z Kożuchowa
To historia, która ujrzała światło dzienne na początku 2020 roku. To właśnie wtedy archeolodzy odkryli w Kożuchowie znalezisko, które już teraz jest uznawane przez numizmatyków za najcenniejsze w historii Ziemi Lubuskiej. Zaczęło się niepozornie, kiedy eksperci weszli na obszar, który docelowo miał przeznaczony pod budowę obiektu komercyjnego. Jako że teren znajdował się pod kuratelą konserwatora, archeolodzy zaczęli przekopywać pozostałości po znajdujących się tam przed wiekami budynkach.
Bardzo szybko znaleźli przejście między dwiema piwnicami i, przekopując ziemię, natrafili na 89 monet, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Znalezisko obejmuje przede wszystkim srebrne talary z Saksonii, Niderlandów oraz Brunszwiku. To monety kruszcowe, bite z „czystego srebra”, a nie zepsute dodatkami innych metali. Skąd wzięły się z Kożuchowie? Eksperci mówią, że być może należały do kupca, który ulokował w „dobrym pieniądzu” kapitał i uciekł z ogarniętej wojną trzydziestoletnią Saksonii.
Rzymskie monety spod Hrubieszowa
To znalezisko, na które natrafiono latem 2019 roku, pochodzące z okresu Imperium Rzymskiego. Jest jednym z największych skarbów z czasów rzymskich odkrytych w Polsce! Łącznie znaleziono niemal 1800 monet. Zaczęło się niewinnie – od tego, że mieszkaniec podhrubieszowskiego Cichobórza wybrał się na pole w poszukiwaniu poroży zwierząt. W zamian znalazł cenne numizmaty, o czym poinformował Muzeum w Hrubieszowie. Na miejsce ruszyli archeolodzy i łącznie wykopali ogromną liczbę monet, które prawdopodobnie są skarbem Wandalów. To plemię zamieszkiwało Lubelszczyznę ok. II wieku n.e. Sądzi się, że Wandalowie, uciekając przed najazdem Gotów, zakopali skrzynię z monetami, w nadziei, że niedługo powrócą na ziemię lubelską, co jednak nie nastąpiło.
Arabski skarb znaleziony w lesie – Strzelinko
Lubisz chodzić na grzyby? Warto! Nigdy nie wiesz, na co natrafisz w lesie! Mężczyzna, który jesienią 2019 roku wybrał się na poszukiwanie maślaków i prawdziwków pod wsią Strzelinko (woj. zachodniopomorskie) natrafił na kilkaset arabskich monet w zboczu wąwozu. Spod osuwającej się ziemi wyłoniła się gliniana, popękana misa, z której zaczęły się wysypywać krążki. Eksperci szybko zabezpieczyli znalezisko – skarb zawierał ok. 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów datowanych na okres między VII a X w.n.e. Ponadto odkryto drachmy dynastii Sasanidów z IV-VI w.n.e. i tzw. siekańce, a więc fragmenty innych monet. Trafiły do zbiorów Muzeum w Lęborku.
Jak widać, choć numizmatycy wiedzą już bardzo wiele o historii monet, wciąż pojawiają się nowe fascynujące artefakty, które wiele mówią o dawnych dziejach.
Numizmatyka: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka