3 akcesoria niezbędne dla wszystkich kolekcjonerów monet

Kolekcjonowanie numizmatów, wbrew pozorom, nie jest wyjątkowo niszowym zajęciem, a pasjonatów tego hobby przybywa. I Ty myślisz o rozpoczęciu zbierania monet i medali? Świetny pomysł! To dla Ciebie szansa na zgłębienie świata historii, sztuki oraz ekonomii w jednym. Zanim jednak rzucisz się w wir poszukiwania artefaktów do swojej kolekcji, zgromadź odpowiednie wyposażenie. Oto 3 kluczowe akcesoria, które Ci się przydadzą. Na początek najważniejsze: po co w ogóle są potrzebne akcesoria numizmatyczne? Przecież monety, które trafiają do portfela i są w codziennym obrocie nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, prawda? Wszystko się zgadza. Jednak monety obiegowe nie mają wartości kolekcjonerskiej, a funkcjonalną. Dlatego nie obchodzimy się z nimi z ostrożnością. I to doskonale widać. Zajrzyj do swojego portfela i zobacz, jak prezentują się znajdujące się w nim metalowe krążki. Są zanieczyszczone i porysowane. W świecie kolekcjonerskim nie ma na to miejsca. Wartość konkretnych numizmatów jest w dużej mierze uzależniona od ich stanu technicznego. Najbardziej cenione są te „nieskazitelne”, które wyglądają tak, jakby dopiero wyszły spod stempla menniczego. Dlatego Twoim zadaniem, jako kolekcjonera, będzie:
  • wybieranie numizmatów wyróżniających się doskonałym stanem zachowania,
  • zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi,
  • właściwa konserwacja monet i medali.
I właśnie do tego będą Ci potrzebne profesjonalne akcesoria. Jakie?

1. Rękawiczki kolekcjonera monet

Zmieniasz kapsułę osłaniającą monetę? A może musisz ją wziąć w dłonie, aby obejrzeć numizmat z bliska? Nigdy nie rób tego „gołymi rękami”! W ten sposób pozostawisz na metalowych krążkach swoje odciski palców, a przede wszystkim możesz porysować ich delikatną powierzchnię lub też ją zabrudzić. Dlatego potrzebne Ci są specjalne rękawiczki dla kolekcjonerów monet wykonane z miękkiej bawełny. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w przypadku konserwowania numizmatów wybitych stemplem lustrzanym.

2.  Lupy

W przypadku numizmatów każdy detal ma znaczenie. Te kolekcjonerskie są bite stemplami znacznie lepszej jakości, dlatego… są dużo bardziej precyzyjne. Jednak nieuzbrojonym okiem będzie Ci trudno docenić finezyjne wzory czy dokładne wykończenie otoka monety. Tu z pomocą przychodzą lupy dla numizmatyków. Jakich potrzebujesz? Najlepiej sprawdzi się podręczny zestaw, który pozwoli Ci uzyskać powiększenie x2, x5 oraz x10 – tyle wystarczy numizmatykowi-amatorowi. Pamiętaj: to akcesorium możesz też wykorzystać, aby sprawdzić, czy monety, którymi się interesujesz, nie zostały uszkodzone i zarysowane. Nawet najmniejsza ryska obniża ich wartość kolekcjonerską!

3. Akcesoria do przechowywania numizmatów

Monety i medale, choć wykonane z metali, które są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie są niezniszczalne. Zagraża im nie tylko zarysowanie, ale także inne elementy, w tym kurz, grzyby i pleśnie czy wilgoć. Kontakt z nimi może doprowadzić do powstania niezdrowego nalotu, który obniża wartość numizmatu (nie mylić z patyną!). Aby nie dopuścić do powstania takich zanieczyszczeń, a jednocześnie zabezpieczyć monety i medale przed zagubieniem czy kradzieżą, warto się wyposażyć w specjalistyczne akcesoria do przechowywania. I tak:
  • pojedyncze numizmaty można zamknąć np. w kapsułach z tworzywa sztucznego do przechowywania monet,
  • do przechowywania całych kolekcji posłużą dedykowane albumy i kasetki,
  • na większe kolekcje sprawdzą się pudełka,
  • jeżeli chcesz wyeksponować najokazalsze numizmaty, możesz zamówić specjalne ramki.
Możliwości jest wiele i to Ty wybierasz najlepszą dla siebie opcję. Pewne jest jedno: powyżej opisane akcesoria to absolutne must-have dla początkującego numizmatyka, jak i dla doświadczonego kolekcjonera.   Zobacz również inne akcesoria: https://www.skarbnicanarodowa.pl/akcesoria