16-17 marca 2012 r. odbyła się pierwsza oficjalna wystawa monety Double Eagle w Polsce. To jeden z najbardziej fascynujących elementów w historii amerykańskiej numizmatyki. 2,5 tys. osób na własne oczy zobaczyło blask unikalnej monety Double Eagle.
Oprócz Double Eagle z 1933 r. zwiedzający mieli okazję zobaczyć również bogatą kolekcję złotych amerykańskich monet m.in. pięknego Double Eagle z 1907 r., zaprojektowanego przez najsławniejszego rzeźbiarza USA – Augustusa Saint-Gaudens’a. Moneta ta wybita została rzadką techniką z zastosowaniem tzw. głębokiego reliefu.
Po raz pierwszy moneta dwudziestodolarowa została wybita przez mennicę Stanów Zjednoczonych w 1850 r. Nazwano ją Double Eagle – Liberty Head, ponieważ na awersie monety widniał profil kobiety podpisany „Liberty”. Uważana za dziecko kalifornijskiej gorączki złota, moneta Liberty Head przez ponad 80 lat była filarem amerykańskiej ekonomii.
Egzemplarze monety Double Eagle z 1933 r. okazały się wyjątkowo cenne. Dlaczego? Ponieważ podźwignęły one Amerykę z Wielkiego Kryzysu gospodarczego. W latach 30. XX w. prezydent Franklin Roosevelt, aby uratować państwo przed groźbą niewypłacalności, wydał dekret zabraniający obywatelom gromadzenia złota i nakazujący wymianę go na walutę papierową. Całe zarekwirowane złoto, warte przeszło 50 mln dolarów, miało zostać przetopione na sztabki i wypełnić skarbiec Fort Knox. Ten sam los miał spotkać również serię monet Double Eagle z 1933 roku, których nie wprowadzono nawet do obiegu. Jednak kilka złotych dwudziestodolarówek uniknęła przetopienia. Jedna z nich podróżowała po całym świecie. Uwodziła największych kolekcjonerów, królów i bogaczy. W końcu tajne służby schwytały cenny okaz. W 2002 r. sprzedano egzemplarz Double Eagle za 7,6 mln dolarów, anonimowemu nabywcy.
Moneta, którą można było podziwiać podczas wystawy w stolicy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA.
Więcej informacji na www.double-eagle.pl