UNIKATOWY ZESTAW KOLEKCJONERSKI – SYMBOLE CHRZEŚCIJAŃSTWA

Zestaw „Symbole Chrześcijaństwa” to drogocenne okazy dla każdego wytrawnego numizmatyka, zwłaszcza interesującego się religioznawstwem. W skład wyjątkowego zestawu wchodzą monety wybite przez Bank Izraela, przedstawiające Jezioro Galilejskie i rzekę Jordan oraz medal z reprodukcją kolorowej mozaiki z motywem ryb, a także buteleczka z wodą z Ziemi Świętej.


Rzeka Jordan, której poświęcona jest jedna z monet, związana jest z dwiema religiami monoteistycznymi – judaizmem i chrześcijaństwem. Jest ona wielokrotnie wspominana w Biblii – Stary Testament uważa ją za główną rzekę Ziemi Obiecanej, zaś w Nowym Testamencie Jordan był miejscem, w którym dokonywał chrztu Jan Chrzciciel. Rzeka należy do czterech państw: Libanu, Izraela, Jordanii oraz Syrii. Na znacznym odcinku jest także rzeką graniczną. Niewątpliwie rzeka ma duże znaczenie strategiczne, zwłaszcza dla Izraela, ale  przede wszystkim jest wykorzystywana do celów irygacyjnych oraz energetycznych.

Jezioro Tyberiadzkie jest nazywane także Jeziorem Genezaret albo Jeziorem Galilejskim. Można się też spotkać z określeniem Morze Galilejskie lub też Morze Kinneret. Ta ostatnia nazwa występuje we współczesnym języku hebrajskim i odnosi się do nazwy biblijnej. To jezioro, znajdujące się w północnej części kraju, w Galilei, jest największym zbiornikiem słodkowodnym w Izraelu. Przepływa przez nie rzeka Jordan. Jezioro Tyberiadzkie było także wielokrotnie wspominane w Biblii, zwłaszcza w Nowym Testamencie. Część apostołów była bowiem rybakami zamieszkującymi nadbrzeżne osady. Słynne kazanie na górze także wygłoszono nad tym jeziorem. Miały tam miejsce również liczne ozdrowienia i cudy, przez co Jezioro Tyberiadzkie ma bardzo duże znaczenie dla chrześcijan.

Z kolei przedstawiona na medalu ryba była przede wszystkim symbolem Jezusa Chrystusa, a także pewnego rodzaju identyfikatorem pierwszych chrześcijan. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie znaczenie: po pierwsze – łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda. Po drugie – ma odniesienie do eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na dawnych przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy to właśnie ryba zajmowała miejsce obok chleba i wina. Miano symbolu chrześcijaństwa nosiła zanim stał się nim krzyż.

Zestaw „Symbole Chrześcijaństwa” niesie za sobą nie tylko wartość duchową czy kolekcjonerską. Monety w tej minikolekcji są opatrzone nominałem dwóch nowych izraelskich szekli. Dodatkowo, numizmaty zostały wybite w srebrze, w najwyższej jakości menniczej. Co ciekawe, do każdego zestawu dołączona jest buteleczka z nakrętką, platerowaną srebrem, zawierająca wodę z Ziemi Świętej, a także elegancka szkatułka kolekcjonerska. Światowa limitacja to zaledwie 199 zestawów.