Ruiny starożytnego miasta Chasor upamiętnione na monecie

Skarbnica Narodowa przedstawia złotą monetę „Chasor” wyemitowaną w 2014 r. przez Mennicę Ziemi Świętej. Numizmat poświęcony jest jednemu z największych miast starożytnego Izraela – Chasor. Te kunsztownie wykonane monety z pewnością będą cieszyć się dużym uznaniem wśród kolekcjonerów i znawców numizmatyki. Warto dodać, że emitent wybił zaledwie 555 takich monet na cały świat.

Rewers złotej monety przedstawia znaleziska archeologiczne z Chasor – lwa z bazaltu z okresu Kananejczyków oraz bramę królewską. Na awersie widnieje nominał – 10 nowych szekli izraelskich, herb Izraela i rok emisji. Gwarancją autentyczności jest oryginalny Certyfikat. Do przechowywania przeznaczone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

chasor1 chasor2

Zlokalizowane w południowej części Doliny Hula miasto Chasor przez długi czas stanowiło naczelny ośrodek Górnej Galilei. Dogodne położenie na szlaku handlowym, łączącym najważniejsze centra ówczesnej cywilizacji – Afrykę Północną i Mezopotamię, sprzyjało rozwojowi metropolii. Jako największa warownia regionu, Chasor miało kluczowe znaczenie w starożytnym Lewancie. Było podzielone na wysoki akropol i powstałe u jego stóp obszerne dolne miasto – znajdowały się tam liczne, okazałe pałace oraz budynki kultu religijnego.

Teksty biblijne opisują podbój i podpalenie kananejskiego Chasor przez Izraelitów. Pod władzą najeźdźców pokonane miasto zostało zredukowane do roli wioski. Potrzeba było dwóch stuleci, aby los zaczął się odwracać – ponowny wzrost znaczenia Chasor wiązał się z inwestycjami króla Salomona, który ufortyfikował tę miejscowość. W 732 r. p.n.e. król Tiglat-Pileser III przełamał obronę Chasor i ponownie spalił miasto.

Izrael, którego niepodległość proklamowano 14 maja 1948 r., zainteresowany badaniem swojej historii, przeprowadził w latach 50. intensywne wykopaliska na terenie Chasor. Teren starożytnego miasta został objęty ochroną – w tym celu utworzono Park Narodowy Tel Chacor. Od 2005 r. Chasor znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest